Menu

Marceliny blog :

Studentka medycyny pisze blog.

Planowanie ciąży

mrehabilitant

Wady cewy nerwowej powstają we wczesnym okresie życia wewnątrzmacicznego, dlatego warto przed planowaniem ciąży udać się do dobrego ginekologa i dowiedzieć się np. o przyjmowaniu kwasu foliowego, który znacznie zmniejsza szansę wystąpienia wady u dziecka.

niemowle

Czym jest wada cewy nerwowej?

Do wad cewy nerwowej należą ciężkie wady wrodzone mózgu i rdzenia kręgowego: bezmózgowie (anencephalus), przepuklina mózgowa (encephalocoele), rozszczep kręgosłupa (spina bifida). Wady te powstają we wczesnym okresie wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka.

Istnieją różne postacie rozszczepu kręgosłupa: przepuklina oponowa, przepuklina oponowo-rdzeniowa, przepuklina rdzeniowa. Zwykle rozszczep kręgosłupa powoduje u dziecka znaczne zaburzenia: może występować porażenie kończyn dolnych, współistnieją problemy z trzymaniem stolca i moczu, często rozszczepowi kręgosłupa towarzyszy wodogłowie.

Bezmózgowie jest wadą rozwojową polegającą na częściowym lub całkowitym braku mózgu oraz braku kości czaszki. Dzieci z tą wadą umierają jeszcze przed porodem lub wkrótce po nim.

Przepukliny mózgowe objawiają się uwypukleniem tkanki mózgu przez ubytek kości czaszki i często wiążą się z upośledzeniem umysłowym.

Przepukliny kręgosłupa i przepukliny mózgowe leczone są operacyjnie.

niemowle2

Refundacja rehabilitacji z NFZ

mrehabilitant

Czy rehabilitacja jest refundowana ? - Tak

Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia w pewnych przypadkach refundację całościową bądź cząstkową rehabilitacji. Niestety często dochodzi tutaj do nadużyć prawnych, a nierzadko nawet do łamania prawa pacjenta. W przypadku gdy pacjent nie ma możliwości samodzielnego przemieszczania się i dotarcia do placówki przeprowadzającej leczenie rehabilitacyjne w warunkach ambulatoryjnych, dana placówka rehabilitacyjna zgodnie z obowiązującym prawem musi zagwarantować takiemu pacjentowi domową rehabilitację. Niestety niektóre placówki chcąc nie tracić dodatkowych pieniędzy i twierdząc, że nie posiadają takowej możliwości, żeby zapewnić pacjentowi domową rehabilitację, zmuszają tym samym pacjentów nieświadomych swoich praw do korzystania z drogich usług placówek prywatnych rehabilitantów. Zgodnie z prawem każdy pacjent, u którego występują rokowania wskazujące na poprawę stanu zdrowia powinien mieć zapewnioną darmową rehabilitację (uwaga: tutaj lista placówek oferujących rehabilitację nfz w Warszawie). Przykładem takiego łamania prawa jest pewien rehabilitant, który pozbawił w ten sposób leczenia rehabilitacyjnego wielu swoich pacjentów nie mogących w żaden sposób dojechać do. placówki.

Takie praktyki są niedopuszczalne – mówi znajomy rehabilitant, który stara się zapewnić każdemu ze swoich pacjentów kompleksowe usługi. Wiele placówek postępuje w ten sposób chcąc uniknąć dodatkowych kosztów jak np. dojazd do domu pacjenta, gdzie brany jest pod uwagę zarówno czas dojazdu jak i koszt tego dojazdu. Powód jest więc prosty. Podczas gdy na dojazd do pacjenta placówka traci dodatkowe pieniądze i czas, to rehabilitant w tym samym czasie lekarz rehabilitant może przyjąć więcej interesantów w placówce rehabilitacyjnej. Każdy pacjent nie mogący więc z powodu swego stanu zdrowia dotrzeć do placówki oferującej leczenie w warunkach ambulatoryjnych ma prawo do leczenia rehabilitacyjnego w domu, gdzie może ono trwać maksymalnie 4 tygodnie, gdzie całość cyklu można powtarzać do 12 tygodni. Dalsze leczenie wymaga już specjalnej zgody wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Więcej informacji o świadczeniach NFZ przeczytasz tutaj.

Rehabilitacja powypadkowa

mrehabilitant

Rehabilitacja jest procesem polegającym na wykonywaniu wszelkich ćwiczeń, stosowaniu leków, metod terapii wodnej i wielu innych rodzajów terapii w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania organizmu. Rehabilitację stosuje się w wielu przypadkach: po przebytych chorobach, wypadkach, chociaż rehabilitacja może mieć również miejsce w przypadku wad wrodzonych. Przywrócenie normalnego funkcjonowania organizmu sprzed danego wypadku jest bardzo ważna dla każdego, kto ucierpiał w jakimś wypadku i prowadził przed tym wydarzeniem normalne życie. Chociaż całkowite przywrócenie do stanu sprzed wypadku może być w niektórych przypadkach niemożliwe ze względów medycznych, to sama rehabilitacja bez wątpienia może przyczynić się do większego komfortu psychicznego pacjenta. Rehabilitant zajmuje się w szczególności kwestią osób, które przeżyły wypadek. Znajduje się tam ośrodek, który bez wątpienia należy do jednego z najlepiej wyposażonych ośrodków rehabilitacyjnych w całym kraju. We Wrocławiu istnieje wiele zasługujących na uwagę centrów rehabilitacyjnych, jednak na szczególną uwagę zasługuje pewien rehabilitant, który pomimo młodego wieku i niedawno założonego przez siebie ośrodka rehabilitacyjnego znany jest ze swojej szerokiej wiedzy.

Rehabilitacja powypadkowa przeprowadzana w sposób prawidłowy powinna być dostosowana do danego pacjenta, jego stanu zdrowia fizycznego, możliwości postępu, wieku pacjenta oraz przede wszystkim do jego stanu psychicznego. Rehabilitant powinien dostosować leczenie do kryteriów wyżej wymienionych, gdyż zbyt szybkie lub zbyt wolne tempo leczenia odgrywają kluczową rolę w postępach pacjenta. Już sama świadomość, że pacjent potrzebuje rehabilitacji, by mógł wrócić do swobodnego życia i samowystarczalności psychoruchowej może powodować napięcia stresowe. Odpowiednio dobrane tempo leczenia, jak również, a może i przede wszystkim wzajemna relacja pacjenta do rehabilitanta odgrywają również bardzo ważna rolę. Rehabilitacji po przebytym wypadku nie wolno pod żadnym pozorem przerywać. Musi ona być przeprowadzana kompleksowo aż do czasu całkowitego odzyskania sprawności ruchowej. Dla pacjenta będącego dotychczas samowystarczalny może to być na początku bardzo uciążliwe i monotonne, a dla niektórych nawet stresujące w stosunku do otoczenia.

© Marceliny blog :
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci